WSPIERAMY

EKO
NGO

OSTRÓDA-PERŁA MAZUR

Władze powiatu lidzbarskiego i gminy Lidzbark Warmiński dziękują za plony

POWIAT LIDZBARSKI
WŁADZE POWIATU LIDZBARSKIEGO I GMINY LIDZBARK WARMIŃSKI DZIĘKUJĄ ZA PLONY

Uroczystości dożynkowe powiatu lidzbarskiego zorganizowane w Pilniku odbyły się z poszanowaniem wszystkich tradycji i obrzędów. Barwny korowód dożynkowy, przekazanie bochna chleba z tegorocznych zbiorów, przepiękne wieńce dożynkowe, które zgodnie z tradycją zostały ośpiewane i otańczone – to dochowanie pięknego ceremoniału związanego z dziękczynieniem za obfite plony.

Jakie jest rolnictwo powiatu lidzbarskiego? „To jest typowo powiat rolniczo-turystyczny, przede wszystkim nastawiony na rolnictwo i mam nadzieję, że wójtowie, którzy zarządzają tymi gminami, rozumieją naszych rolników. Wbrew pozorom ten rok nie był najgorszy, nie wiemy jeszcze, nie wszystkie zbiory zostały zebrane, więc czekamy dalej do końca, ale jeśli chodzi o zboża, rozmawiałem z wieloma rolnikami i nie jest najgorszy, jeśli chodzi o sypanie zboża” – mówi starosta lidzbarski Jan Harhaj. Warmia słynie z urodzajnych gleb i znakomitej jakości płodów rolnych. „Warmińskie rolnictwo to przede wszystkim ekologiczna żywność, zdrowa, bez nadmiernej ilości nawozów sztucznych, chemii i tym możemy i konkurujemy właśnie na rynkach żywnościowych, na rynkach zbożowych. Dzisiaj mamy okazję podziękować, pogratulować naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, bo naprawdę wykonują przewspaniałą robotę” – mówi Jacek Protas, poseł na Sejm RP.

Gmina Lidzbark Warmiński to jedna z czterech gmin wiejskich, które należą do powiatu lidzbarskiego. Tegoroczne dożynki odbyły się na jej terenie. „To są rolnicy, którzy działają z pasją, rolnicy, którzy z pokolenia na pokolenie łączą to wszystko i przekazują sobie te gospodarstwa. To jest wspaniałe, że po prostu to nie ginie. Nasza gmina jest typowo gminą rolniczą, a w związku z tym jest mi niezmiernie miło, że mam takich rolników wśród swoich mieszkańców” – podkreśla Fabian Andrukajtis, wójt gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński.

Najlepsi rolnicy podczas dożynek zostali wyróżnieni nagrodami za szczególne osiągnięcia. Wśród nich był Krzysztof Baraniak z Sarnowa, który wraz z żoną prowadzi 240-hektarowe gospodarstwo produkujące zboża oraz bydło mięsne.

Wybrano również najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwszą nagrodę otrzymał ten przygotowany przez sołectwo Kraszewo. Kolejne miejsca przypadły sołectwu Wilczkowo i Kołu Gospodyń Wiejskich Ach te baby z Krosna. Na miano najładniejszego stoiska zasłużyło to zorganizowane przez sołectwo Wilczkowo. Rozstrzygnięto też konkurs na najczystszą i najpiękniejszą wieś – zostało nią Runowo.

Dożynki to nie tylko tradycja, ale też wspaniała zabawa, pyszne, tradycyjne jedzenie, a przede wszystkim chwila wytchnienia po ciężkiej pracy w gospodarstwach rolnych.