WSPIERAMY

EKO
NGO

OSTRÓDA-PERŁA MAZUR

Kurzętnik inwestuje

GMINA KURZĘTNIK
W tym roku w gminie Kurzętnik nie brakowało ważnych inwestycji. Mieszkańcy bawili się też na wielu plenerowych imprezach.

50 inwestycji za prawie 11 milionów złotych – to tegoroczny bilans gminy Kurzętnik, która mimo trwającej epidemii koronawirusa nie zwalnia tempa rozwoju. „Wszystkie te inwestycje, które podejmujemy, są ukierunkowane na wzmocnienie kapitału ludzkiego, na poprawę jakości życia” – podkreśla Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik.

Gmina, chcąc zachęcić mieszkańców do aktywnego stylu życia, wybudowała nową przystań kajakową na rzece Drwęcy. Rowerzyści mogą natomiast cieszyć się sporym fragmentem ścieżki rowerowej łączącej Kurzętnik z Kaługą. „W tym roku wybudowaliśmy kilkaset metrów, ale w przyszłym roku ponad 3 kilometry, aż dojedziemy do granicy województwa, więc tutaj widzimy, że ten potencjał turystyczny jest. My musimy go wzmacniać” – zapowiada Wojciech Dereszewski.

Oczkiem w głowie władz gminy jest oświata. Drugą młodość zyskał budynek szkoły w Marzęcicach. Wymieniono tam okna, drzwi wejściowe, docieplono ściany oraz wyremontowano salę gimnastyczną. Powstała też kotłownia, która efektywnie ogrzewa cały budynek. „Jak było bardzo zimno, mróz, to niestety przez te stare okna w klasach było chłodno. W tej chwili jest bardzo zauważalna poprawa, dla nas więc jest ekonomiczniej i o wiele, wiele cieplej. Sala gimnastyczna, podłoga, również bezpieczeństwo bardzo istotne” – przyznaje Katarzyna Pulaska, dyrektor SP w Marzęcicach.

Dzięki poluzowaniu obostrzeń pandemicznych udało się zorganizować wiele imprez plenerowych. Na początku roku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a w miesiącach letnich mieszkańcy brali udział w Przeglądach Pieśni Religijnej i Ludowej. W Romanowie odbyły się uroczyste dożynki poprzedzone korowodem z udziałem orkiestry dętej, władz gminy oraz mieszkańców niosących tradycyjne wieńce dożynkowe. Wartymi wspomnienia wydarzeniami kulturalnymi były też koncert Mariusza Kalagi i wieczór kabaretowy Marcina Dańca.

Kurzętnik jako dynamicznie rozwijająca się gmina stawia również na sport. Na stadionie odbyła się Gala Sporu, w trakcie której uhonorowano wyróżniających się sportowców. Do historii przeszły pierwszy triathlon w Kurzętniku i Kogucia Dycha.

W końcówce roku gmina nie zwolniła tempa realizacji inwestycji. Na początku grudnia przy budynku Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku otwarto nową remizę strażacką. Przy okazji doposażono ją w niezbędny sprzęt. „Cieszymy się, bo gdy zaczynaliśmy tę działalność, tę przygodę z OSP w trudnych czasach, bo rozpoczął się też czas COVID-u, nie sądziliśmy, że w tak szybki sposób, w tak szybkim czasie zdążymy odebrać nowo wybudowaną remizę. To jest coś, o czym marzą strażacy OSP” – mówi Przemysław Kierzenkowski, prezes OSP Kurzętnik. Teraz do pełni szczęścia strażakom brakuje nowego wozu. „Będziemy zabiegać o ten samochód i myślę, że w przyszłym roku to się ziści” – mówi wójt Dereszewski.

W tym roku gmina nie oszczędzała na budowie nowych dróg. Powstało ich prawie 10 kilometrów. Najnowsza inwestycja to zupełnie nowy odcinek Wielkie Bałówki – Otręba, uroczyście otwarty na początku grudnia. Gmina dba także o bezpieczeństwo mieszkańców oświetlając kolejne fragmenty dróg. Nowe lampy zostały zamontowane m.in. wzdłuż ulicy Ogrodowej w Kurzętniku. Samorząd już wie, w co będzie inwestować w przyszłym roku – priorytetem są kolejne kilometry nowych dróg. „Prawie 12 milionów złotych na przyszły rok mamy zaplanowane, ale też oświetlenia aż 4 wsi – Sugajenko, Krzemieniewo, Wawrowice i Wielkie Bałówki. To są duże inwestycje” – zapowiada wójt gminy Kurzętnik.

Starania władz gminy zostały docenione w prestiżowych konkursach. W konkursie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw, gmina Kurzętnik zajęła pierwsze miejsce w regionie. W konkursie „Sternik Cała Naprzód” jako jedyna gmina wiejska  nominowana w kategorii Jednostki Samorządu Terytorialnego, została uhonorowana I miejscem.