Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

OSTRÓDA-PERŁA MAZUR

Szkoła dobrze zaprojektowana

GMINA JEDWABNO
Nowoczesna szkoła powinna uczyć kreatywności, rozwijać zainteresowania i wspierać uczniów w codziennych problemach. Taki jest właśnie Zespół Szkół w Jedwabnie.

Eksperymenty chemiczne w przedszkolu, nauka śpiewu, czy budowa robotów. W Zespole Szkół w Jedwabnie takie zajęcia to nic niezwykłego. Dzięki wsparciu gminy i realizacji projektów edukacyjnych uczniowie – od przedszkolaków po gimnazjalistów – korzystają z wielu ciekawych zajęć w świetnie wyposażonej szkole. „Realizujemy szereg dofinansowań związanych z RPO, który pozwala wkładać nam taką dodatkową wartość w kompetencje uczniów i nauczycieli, jak również w samo wyposażenie” - mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Dzięki projektowi „ Nowoczesne przedszkolaki w gminie Jedwabno” zakupione zostały nowoczesne pomoce dydaktyczne, m.in. tablice interaktywne. Dzieci korzystają z bezpiecznego placu zabaw, wyjeżdżają do teatrów i na wycieczki. Prowadzone są zajęcia dodatkowe – informatyczne, muzyczne, warsztaty teatralne oraz zajęcia laboratoryjne, dzięki którym dzieci uczą się eksperymentować.

Również uczniom Zespół Szkół w Jedwabnie proponuje wiele zajęć dodatkowych. „Odbywają się zajęcia wyrównawcze oraz takie, które pozwalają rozwijać zainteresowania uczniów. Na przykład z mechatroniki, albo kółko teatralne lub muzyczne” - mówi Maja Szuszman, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia, na których uczniowie budują roboty. Dumą szkoły jest zespół Forte, który pod kierownictwem Ewy Przychodzkiej od ponad dwudziestu lat pozwala rozwijać talenty muzyczne i zdobywa wiele nagród na konkursach.

Dzięki wsparciu z dwóch programów rządowych w szkole funkcjonuje też świetnie wyposażona biblioteka. „Oczywiście nie ograniczamy się tylko do lektur, przede wszystkim zakupujemy książki beletrystyczne, żeby w dzisiejszej dobie cyfryzacji, komputeryzacji zachęcić dzieci do czytania książek w formie papierowej” - informuje Grażyna Szczepanek, nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół w Jedwabnie.

Szkoła kładzie też duży nacisk na pomoc psychologiczno – pedagogiczną. Dzięki dofinansowaniu gminy zorganizowanych jest 55 godzin takich zajęć tygodniowo. Dzieciom udzielane jest wsparcie logopedyczne i rewalidacyjne w świetnie wyposażonej sali.

Już niedługo uczniowie będą mieli jeszcze więcej możliwości do rozwijania swoich kompetencji. Szkoła przygotowuje się do nowego projektu przeznaczonego dla klas IV-VI „Mali naukowcy z komputerem za pan brat”, który będzie funkcjonował od sierpnia tego roku. W ramach projektu będzie zakupione wyposażenie pracowni komputerowej, doposażone zostaną też inne pracownie – matematyczna, biologiczna i geograficzna. Planowany jest zakup laptopów, będą zajęcia dodatkowe z matematyki, robotyki, chemii, a także szkolenia dla nauczycieli i rodziców.