WSPIERAMY

EKO
NGO

OSTRÓDA-PERŁA MAZUR

Pieszy na pasach

WORD w Olsztynie
Tak zwane „zebry” dają poczucie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Niestety to właśnie w takich miejscach często dochodzi do wypadków. Nieostrożność, pośpiech, czy powszechne zjawisko wpatrywania się w ekran telefonu – to najczęstsze przyczyny.

Nie wbiegać, przed wejściem na pasy rozejrzeć się na wszystkie strony – to podstawowe zasady, których uczą się już najmłodsi. Niestety, dorośli bardzo często o nich zapominają. Tymczasem jasno określone zasady zachowania w rejonie przejść dla pieszych obowiązują nie tylko kierowców, ale również pieszych i rowerzystów.

Podstawowa z nich to zasada zachowania szczególnej ostrożności. Dochodząc do przejścia zwalniamy, rozglądamy się i upewniamy, czy możemy na nie bezpiecznie wejść. Druga z zasad to ta mówiąca o ograniczonym zaufaniu. „Dopóki nie znajdziemy się po drugiej stronie jezdni, nie możemy zakładać, że każdy kierowca, który się do nas zbliża, który dojeżdża do przejścia postąpi tak, jak ten, który się zatrzymał, czyli również się zatrzyma” - zaznacza Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Zachowania pieszych na przejściach są bardzo precyzyjnie określone w przepisach. „Zabrania się pieszemu przebiegania przez jezdnię, również na przejściu dla pieszych, niepotrzebnego przyspieszania, zwalniania kroku, zatrzymywania się” - wymienia Marcin Kiwit.

Pamiętajmy – pasy na jezdni nie gwarantują pieszemu bezpieczeństwa. Zwłaszcza jesienią i zimą, przy gorszej widoczności i złych warunkach atmosferycznych. W ubiegłym roku w okresie od września do stycznia na przejściach dla pieszych zginęły 284 osoby, a 4606 zostało rannych.