WSPIERAMY

EKO
NGO

OSTRÓDA-PERŁA MAZUR

LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNE

IRZiBŻ PAN
W swojej kolekcji mają około 1 tys. szczepów bakterii, z których niemal połowa ma potencjał probiotyczny, i ciągle szukają kolejnych. Rozmawiamy z naukowcami z Laboratorium Mikrobiologicznego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

TELEWIZJA KOPERNIK: Skąd strach przed bakteriami?

dr inż. ANNA MAJKOWSKA - KIEROWNIK LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNEGO IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Jeśli słyszymy słowo bakteria to myślimy o tych bakteriach, które nam zagrażają, wywołują choroby, ale ocenia się, że to jedynie 20%, reszta jest nam niezbędna do życia, w naszym organizmie jest 10 razy więcej komórek bakteryjnych niż komórek ciała i bez nich nie potrafilibyśmy żyć.

TELEWIZJA KOPERNIK: Powiedzmy o tych wyjątkowych bakteriach, które zgromadziliście w tym laboratorium?

dr inż. ANNA MAJKOWSKA: W naszej kolekcji Instytutu jest około 400 szczepów bakterii, my selekcjonujemy szczepy, które mogą być korzystne dla człowieka i zwierząt, szukamy szczepów antybakteryjnych w stosunku do szczepów chorobotwórczych jak salmonella, listeria, gronkowce.

TELEWIZJA KOPERNIK: Jak odróżnić bakterie od siebie?

dr inż. MONIKA ZIELIŃSKA - TECHNOLOG W LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNYM IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE:  W swojej pracy stosuję metody inżynierii genetycznej, potem wykonuję analizę DNA w oparciu o metodę amplifikacji i analizę długości fragmentów restrykcyjnych, uzyskujemy wzór prążków, który jest analizowany na żelu i uzyskujemy wzór charakterystyczny dla danego szczepu. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Co to za urządzenie, jaki proces się tu odbywa?

mgr inż. MARZENA LENKIEWICZ - SPECJALISTA W LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNYM IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE:  W liofilizatorze przeprowadzamy liofilizację, polega on na usunięciu wody z zamrożonego wcześniej materiału na drodze sublimacji lodu, czyli przejścia w stan pary z pominięciem stanu ciekłego, przebiega on w obniżonym ciśnieniu, co umożliwia suszenie materiału wrażliwego na ogrzewanie.  W chwili obecnej proces liofilizacji jest wykorzystywany w laboratoriach oraz w zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i kosmetycznego.

TELEWIZJA KOPERNIK: Niektórzy kojarzą pozytywne kultury bakterii z jogurtami. Jaki mają one wpływ na ludzki organizm?

dr inż. ANNA MAJKOWSKA - KIEROWNIK LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNEGO IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE:  Wszystkie artykuły spożywcze, które są fermentowane z użyciem bakterii korzystnie wpływają na nasz organizm, kefir jest szczególnym produktem, bo zawiera drożdże i około 120 gatunków bakterii, jogurt zawiera dwa gatunki, kefir ma szeroką gamę.