Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie to jedna z najważniejszych i największych placówek tego typu w regionie. Klinika składa się z izby przyjęć położniczo-ginekologicznej, poradni ginekologicznej, kliniki ginekologii, oddziału położniczego, oddział patologii ciąży i traktu porodowego. Realizowany jest tu szeroki zakres usług ginekologiczno-położniczych począwszy od leczenia zachowawczego i operacyjnego, w tym laparoskopowego: stanów zapalnych narządu rodnego, nowotworów narządu rodnego kobiety w pełnym zakresie, niepłodności, stanów nagłych i wielu innych. W 2023 roku w klinice przyjęto ponad 3770 chorych, w tym wykonano 1200 zabiegów, z czego większość odbyła się endoskopowo. Klinika jako jedyna w województwie warmińsko - mazurskim leczy operacyjnie raka trzonu macicy przy użyciu Robota da Vinci. Jak informuje lek. med. Krzysztof Jabłoński, koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa MSZ w Olsztynie – „Zabiegi onkologiczne realizujemy zgodnie z obowiązującymi standardami towarzystw naukowych. Zajmujemy się również uroginekologią oraz wszelkimi schorzeniami narządu rodnego kobiet. Wszystkie te zabiegi realizowane są w głównej mierze endoskopowo.”
Klinika kompleksowo sprawuje opiekę nad ciężarną w zakresie drugiego poziomu referencyjności. W 2023 roku przeprowadzono tu blisko 1150 porodów. Pacjentki trafiające na oddział są pod stałą opieką specjalistów ginekologii i położnictwa, ginekologów ze specjalizacją onkologiczną, lekarza perinatologa, anestezjologów oraz wykwalifikowanych położnych. „Na każdym z tych oddziałów do zadań pań położnych należy opieka nad pacjentką. Po porodzie, w trakcie ciąży powikłanej. No i na ginekologii do zadań należy naszych, pań położnych opieka nad pacjentką po zabiegach onkologicznych, diagnostycznych i operacjach ginekologicznych.” – mówi Dorota Wielgosz, położna koordynująca pion ginekologiczny.
Ośrodkiem dopełniającym pion Ginekologiczno – Położniczy jest Oddział Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru. Lekarze specjaliści sprawują całodobową opiekę nad noworodkiem w okresie jego przystosowania do życia poza łonem matki oraz noworodkiem chorym i wcześniakiem. Ważnym aspektem jest tu prowadzenie szeregu badań profilaktycznych czy badań przesiewowych. Warto wspomnieć, że Miejski Szpital Zespolony posiada od 1995 roku tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku”. „Zajmujemy się i zdrowymi noworodkami, ale też małymi wcześniakami, które urodziły się powyżej 32 tygodnia ciąży. I tutaj mamy szereg możliwości pomocy takim dzieciom. Wdrażamy leczenie odpowiednie, czy za pomocą leków, czy za pomocą sprzętu, którego mamy bardzo dużo.” – mówi lek. med. Halina Zińczuk-Kozak – koordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru MSZ w Olsztynie.
Oddział posiada pełne wyposażenie w sprzęt do resuscytacji noworodka i wspomagania oddechu metodą nieinwazyjną oraz inwazyjną. Oddział wyposażony jest również w inkubatory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne i lampy do fototerapii.
Na oddziale zatrudnieni są lekarze neonatolodzy i pediatrzy o wysokich kwalifikacjach, kardiolog i radiolog dziecięcy oraz kompetentne położne, które wprowadzają mamy w tajniki karmienia i pielęgnacji noworodka. Do dyspozycji mam pozostaje również doradca laktacyjny, który służy pomocą szczególnie w sytuacjach kryzysowych w laktacji. „Jest to wiedza bardzo szeroka. Wymagająca ciągłego dokształcania, podnoszenia swoich kwalifikacji, ale też latami kształtujemy swoje umiejętności, szczególnie obserwacyjne, ponieważ nasz pacjent, jego stan, może się pogarszać. Zespół nasz składa się z położnych, które pracują bardzo długo, ponad 30 lat i tych, które są absolwentkami naszej uczelni.” – informuje mgr poł. Izabela Kundo, położna oddziałowa.
Personel medyczny Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa oraz Oddziału Noworodków i Wcześniaków Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie otacza opieką na najwyższym poziomie wszystkie pacjentki biorąc pod uwagę zarówno dobro matki, jak i dziecka.